Ustawa o f-gazach od wejĹcia w Ĺźycie w poĹowie 2015 roku stanowiĹa ĹşrĂłdĹo problemĂłw i niejasnoĹci â wdraĹźaĹa bowiem regulacje z nieobowiÄ zujÄ cego juĹź wĂłwczas unijnego rozporzÄ dzenia z 2006 r. Od wrzeĹnia 2017 r. ustawa jest wreszcie dostosowana do aktualnych przepisĂłw Unii Europejskiej.
Dla firm i instytucji pracujÄ cych z f-gazami oznacza to kilka zmian na lepsze, ale i koniecznoĹÄ dostosowania siÄ do nowych regulacji.
Znowelizowana ustawa o substancjach zuboĹźajÄ cych warstwÄ ozonowÄ oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (f-gazach) zostaĹa dostosowana do obowiÄ zujÄ cego obecnie rozporzÄ dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. WĹród wÄ tpliwoĹci, które budziĹa jej poprzednia wersja, byĹy takĹźe kwestie dotyczÄ ce tego, jaki sprzÄt podlega jej regulacjom.
- ChodziĹo miÄdzy innymi o urzÄ dzenia zawierajÄ ce substancjÄ kontrolowanÄ lub f-gaz, które zostaĹy wyĹÄ czone z eksploatacji, lecz nie zostaĹy jeszcze przekazane do unieszkodliwienia – wspomina Magdalena Masternak, specjalista ds. ochrony Ĺrodowiska EcoMS Consulting i trener z Akademii EcoMS, która prowadzi szkolenia m.in. z wymagaĹ prawnych dotyczÄ cych fluorowanych gazów cieplarnianych.
Konieczna weryfikacja
Ustawa w obecnym brzmieniu jest precyzyjna – takĹźe te urzÄ dzenia muszÄ byÄ wpisane do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO; to nowa, skrócona nazwa dotychczasowego Centralnego Rejestru Operatorów UrzÄ dzeĹ i Systemów Ochrony PrzeciwpoĹźarowej) i podlegajÄ okresowym kontrolom szczelnoĹci. Zakresem ustawy, a wiÄc obowiÄ zkiem sprawozdawczym, objÄta jest obecnie wiÄksza niĹź dotÄ d liczba f-gazów – wszystko za sprawÄ odniesienia siÄ w ustawie do art. 2 pkt 1 oraz zaĹÄ cznika nr 2 do unijnego rozporzÄ dzenia nr 517/2014. Z kolei konsekwencjÄ zapisów art. 2 ust. 1 pkt 10b jest objÄcie znowelizowanymi regulacjami szerszej gamy produktów i urzÄ dzeĹ, w tym agregatów chĹodniczych samochodów ciÄĹźarowych chĹodni i przyczep chĹodni oraz rozdzielnic elektrycznych.
DuĹźa zmiana dotyczy takĹźe kryterium podlegania przez urzÄ dzenie okresowym kontrolom szczelnoĹci, a takĹźe wymogowi rejestracji w CRO. Przed nowelizacjÄ przepisów decydujÄ ca byĹa liczba kilogramów f-gazu znajdujÄ cego siÄ w urzÄ dzeniu. Obecnie wszystko zaleĹźy od iloĹci f-gazu wyraĹźonej w tonach ekwiwalentu CO2. DolnÄ granicÄ stanowi 5 ton. Od tego poziomu urzÄ dzenie podlega obowiÄ zkom zaĹoĹźenia dokumentacji w CRO i wykonywania kontroli szczelnoĹci (co najmniej raz na 12 miesiÄcy w przypadku, gdy iloĹÄ ekwiwalentu wynosi 5-50 ton).
- W ramach dostosowywania siÄ do nowych przepisów wszystkim pracujÄ cym z f-gazami w pierwszej kolejnoĹci zalecamy weryfikacjÄ zawartoĹci tych substancji w posiadanych urzÄ dzeniach, oczywiĹcie w przeliczeniu na tony ekwiwalentu CO2. Dodatkowo niezbÄdne jest upewnienie siÄ, czy w efekcie poszerzenia zakresu urzÄ dzeĹ podlegajÄ cych regulacjom nie wzrosĹa liczba urzÄ dzeĹ, które naleĹźy zgĹosiÄ w CRO i prowadziÄ okresowe kontrole ich szczelnoĹci – radzi Magdalena Masternak.
WiÄcej czasu
ZmianÄ , która z pewnoĹciÄ ucieszy wszystkie firmy i instytucje pracujÄ ce na co dzieĹ z f-gazami, jest wydĹuĹźenie czasu na zaĹoĹźenie Karty UrzÄ dzenia oraz dokonanie wpisu po wykonaniu czynnoĹci na urzÄ dzeniu.
Na zaĹoĹźenie Karty UrzÄ dzenia jest obecnie 15 (zamiast 10) dni roboczych od dnia dostarczenia urzÄ dzenia na miejsce funkcjonowania, a jeĹli wymaga ono zainstalowania – od dnia zakoĹczenia instalacji i napeĹnienia urzÄ dzenia f-gazem. Co waĹźne, kartÄ naleĹźy zaĹoĹźyÄ niezaleĹźnie od faktu rozpoczÄcia eksploatacji urzÄ dzenia – wystarczy bowiem, Ĺźe zostaĹo ono zainstalowane.
RównieĹź 15 (a nie – jak wczeĹniej – 5) dni roboczych znowelizowana ustawa przewiduje na wpisanie do Karty UrzÄ dzenia czynnoĹci dotyczÄ cych instalowania, konserwacji lub serwisowania i kontroli szczelnoĹci, naprawy oraz naprawy nieszczelnoĹci i likwidacji urzÄ dzenia, a takĹźe informacji na temat Ĺrodków podjÄtych w celu odzyskania f-gazów z likwidowanego urzÄ dzenia.
Zrób to sam
Co niezwykle istotne, uprawnionym do dokonywania wpisów dotyczÄ cych tych czynnoĹci jest juĹź nie tylko certyfikowany serwisant. Nie trzeba zatem udostÄpniaÄ mu komputera, lecz otrzymawszy od administratora dostÄp do CRO, moĹźna dokonaÄ samodzielnie wpisu na podstawie protokoĹu sporzÄ dzonego i podpisanego przez uprawnionego serwisanta.
23 wrzeĹnia 2017 r., czyli w dniu wejĹcia w Ĺźycie znowelizowanej ustawy, rozpoczÄ Ĺ siÄ 6-miesiÄczny okres, jaki Instytut Chemii PrzemysĹowej, prowadzÄ cy CRO, ma na dostosowanie rejestru i bazy danych do nowych przepisów. Informacja o zakoĹczeniu tego procesu zostanie przesĹana drogÄ mailowÄ do wszystkich uĹźytkowników CRO – operatorów urzÄ dzeĹ zawierajÄ cych f-gazy. Od tego dnia bÄdÄ oni mieli póĹ roku na – w zaleĹźnoĹci od sytuacji – sporzÄ dzenie lub uaktualnienie Karty UrzÄ dzenia.
- Za niedopeĹnienie tego obowiÄ zku groziÄ bÄdzie kara administracyjna o maksymalnej wysokoĹci 3000 zĹotych – ostrzega Magdalena Masternak.
Ustawa o f-gazach w nowym brzmieniu zawiera sporo udogodnieĹ dla pracujÄ cych z tymi substancjami. Aby jednak w spokoju z nich korzystaÄ, warto, by firmy i instytucje uprzednio zweryfikowaĹy, czy w wyniku nowelizacji nie wzrosĹa takĹźe liczba ciÄ ĹźÄ cych na nich obowiÄ zków.
Link do strony artykułu: https://wm3.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/f-gazy-ustawa-zgodna-z-prawem-unijnym-nowe-wymagania